The Fellowship in School Governance capstone (2015) and the Master School Board Member accreditation programs (2008-15) honor the achievements of school directors who have made extra efforts to excel in their roles. The Fellows in School Governance have completed a required program of service and study in school governance. The Master School Board Member distinction is given to those who have demonstrated excellence in effective governance and service to students. Though both programs are no longer active, PSBA is developing a new certification program to be launched in July 2017.

Master School Board Directors

  • Michael Faccinetto,¬†Bethlehem Area, 2015
  • Susan Herman, Grove City, 2015
  • Larry Augustine, Selinsgrove Area, 2012
  • Brian Bressler, Tyrone Area, 2012
  • Maureen Grosheider, North Allegheny , 2012
  • Kimberly Grundon, East Pennsboro, 2012
  • Tom McGough, Plum Borough, 2012
  • Karen Whyte, Athens Area, 2012
  • Joseph Zupancic, Canon-McMillan, 2012
  • R. Baumgartner, Souderton Area, 2011
  • Richard Frerichs, Penn Manor, 2011
  • Daniel O'Keefe, Northgate, 2011
  • Atalanta Shabloski, Wellsboro Area, 2011
  • Vincent Sherpinsky, North Penn, 2011
  • Jody Sperry, Conneaut, 2010
  • Donald Yoder, Dallastown Area, 2010
  • Michael Paston, Upper Dublin, 2010
  • Kathy Swope, Lewisburg Area, 2010
  • Robert Bold, Parkland, 2009
  • Karen Brennan, Athens Area, 2009
  • Eric Wolfgang, Central York, 2009
  • Keith Reese, Bald Eagle, 2009
  • Donald Raifsnider, Muhlenberg, 2009
  • Barbara Frankhouser, 2008
  • Robert Lumley-Sapanski, Bellefonte Area, 2008
  • Marianne Neel, West Jefferson Hills, 2008
  • Pamela Hansen, Williamsport Area, 2008
  • Edward Maritz, Sto-Rox, 2008
  • Roberta Marcus, Parkland, 2008
  • Frederick Botterbusch, Dallastown Area, 2008
  • Idette Groff, Conestoga Valley, 2008
  • Lou Ann Evans, State College Area, 2008
  • Shauna D'Alessandro, West Jefferson Hills, 2008

Fellowship in School Governance

Inaugural Cohort, 2015
  • Todd Orner, Gettysburg Area
  • Daniel J. O'Keefe, Northgate
  • Carlotta J. Del Vecchio, Leechburg
  • Russell J. Diesinger, Exeter Township
  • Jane Schrader Lynch, Centennial
  • Mark B. Miller, Centennial
  • Robert W. Mahood, Richland
  • Anthony Rizzo, Richland
  • Michele Maffei, Coatesville
  • Glenn J. Tuttle, Crawford Central
  • Heidi Eby, Derry Township
  • Dr. Clythera S. Hornung, St. Marys Area
  • Richard Frerichs, Penn Manor
  • Joseph C. Zimmerman, Annville-Cleona
  • Roberta M. Marcus, Parkland
  • Claire Ann Buckley, Kane Area
  • Keith Hastings, Kane Area
  • Thomas Kerek, Kane
  • Eric T. Elvanian, Upper Merion Area
  • Maureen O'Leary, Lower Merion
  • Janet Flisak, Souderton
  • Maura Buri, Upper Merion
  • Darlene Garcia-Johnson, Milton Area
  • Lisa Anderson, Peters Township
  • Rebecca Bowman, Peters Township
  • Lawrence Borland, Franklin Regional
  • Eric Wolfgang, Central York
  • Kelly Mefford, Dover Area
  • Stacy Meyer, Spring Grove Area
  • Todd A. Gettys, West York
We are in the process of developing a new certification program that will be announced in July 2017. Watch for details!